دادستان تهران: وزارت بهداشت مکلف به پذیرش کودکان کار و گزارش موارد کودک‌آزاری است

«وزارت بهداشت مکلف است نسبت به پذیرش و درمان کودکان کار و زباله گرد آسیب دیده در تمامی مراکز بهداشتی و درمانی اقدام کرده و موارد مشکوک به آزار و اذیت را به سازمان بهزیستی و دادستانی تهران گزارش کند». این حکم قانونی را دادستان تهران اعلام کرده و گفته: همه دستگاههای دولتی مکلف به اجرای قانون حمایت از اطفال و نوجوانان هستند و برای رسیدگی به جرایم و تخلفات موضوع ماده ۲۷ این قانون، شعبه ویژه‌ای در دادسرای کارکنان دولت تشکیل می‌شود.

علی صالحی دادستان تهران که در جلسه ساماندهی کودکان و زباله‌گردی در شهر تهران سخن می‌گفت اظهار داشت: یکی از معضلات مهم شهر تهران، بحث آسیب‌های مربوط به کودکان کار است که متاسفانه امروز شاهد حضور گسترده این کودکان کم سن و سال، در وضعیتی نامناسب، در سطح میادین و خیابان‌های پایتخت، جهت انجام مشاغل کاذب هستیم.

به گفته صالحی اگرچه در این راستا تاکنون اقدامات زیادی صورت گرفته، اما خروجی آن موثر نبوده است. از این رو ضرورت دارد دستگاه‌های متولی، با هم افزایی و عزم جدی نسبت به ساماندهی کودکان کار اقدام کنند.

قانون حمایت از اطفال و نوجوانان سال ۱۳۹۹ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. در این قانون تکالیف متعددی برای دستگاههای دولتی و عمومی در اجرای مفاد این قانون مشخص شد که با گذشت حدود ۳ سال از تصویب این قانون، هنوز بسیاری از مواد آن مغفول مانده است. یادآوری وظایف دستگاههای دولتی در حمایت از کودکان و نوجوانان اقدامی مثبتی است که از سوی دادستان تهران انجام شده است. 

به گزارش خبرگزاری فارس صالحی در این نشست با بیان اینکه باندهای سازمان‌یافته در راستای کسب منفعت، از کودکان کار سوءاستفاده می‌کنند گفته: «فراجا و دستگاه‌های امنیتی باید اعضای شبکه‌های سازماندهی شده در حوزه سوءاستفاده از کودکان کار را شناسایی و جهت تشکیل پرونده به مرجع قضایی ویژه رسیدگی به کودک آزاری معرفی کنند.»

او سازمان بهزیستی را متولی اصلی حمایت از کودکان و نوجوانان در معرض خطر معرفی کرده و گفته: سازمان بهزیستی می‌بایست با همکاری سایر دستگاه‌های متولی نسبت به شناسایی، پذیرش، حمایت، نگهداری و توانمندسازی کودکان کار اقدام کرده و در صورت شناسایی خانواده‌های این افراد، ضرورت دارد فراجا با همکاری بهزیستی، در راستای بازگشت آنان به آغوش گرم خانواده، با تمهیدات لازم اقدام کند.

صالحی اضافه کرد: فراجا با همکاری بهزیستی و سایر دستگاه‌ها به منظور اجرای طرح جمع آوری کودکان کار و زباله‌گرد، در ۱۰ نقطه شهر تهران، مناطق مورد نظر دارای اولویت را انتخاب و نسبت به این امر اقدام کند، ضمن اینکه شهرداری تهران نیز فضای استاندارد و مناسب جهت غربالگری کودکان کار را در اختیار بهزیستی تهران قرار داده تا این افراد بعد از غربالگری، به مراکز نگهداری هدایت شوند.

دادستان تهران با تاکید بر لزوم تمهید پوشش بیمه‌ای مناسب برای این کودکان اعم از ایرانی یا غیرایرانی، اظهار داشته: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف است نسبت به پذیرش و درمان کودکان کار و زباله‌گرد آسیب دیده در تمامی مراکز بهداشتی و درمانی اقدام کرده و موارد مشکوک به آزار و اذیت را نیز به سازمان بهزیستی و دادستانی تهران گزارش کند.  

او انجام آزمایش و معاینات پزشکی کودکان کار و زباله‌گرد معرفی شده از سوی بهزیستی را وظیفه سازمان پزشکی قانونی دانسته و گفته: اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز می‌بایست با افراد معرفی شده از سوی بهزیستی جهت دریافت بسته‌های حمایتی و ارائه آموزش مهارتی از طریق سازمان فنی و حرفه ای، همکاری لازم را انجام دهد.

دیگر نهاد مسئول در حوزه حمایت از کودکان که دادستان وظیفه او را یادآوری کرده، سازمان صدا و سیماست. صالحی در خصوص نقش سازمان صدا و سیما گفته: رسانه ملی می‌بایست جهت افزایش سطح اطلاعات جامعه در حوزه کودکان کار، برنامه‌های منظم تولید و پخش کرده و همچنین با سایر دستگاه‌های متولی جهت تولید آثار و برنامه‌های آموزشی، فرهنگی و علمی همکاری کند.

با نظر دادستان تهران مقرر شده به منظور ارزیابی عملکرد و ارائه گزارش و اقدامات دستگاه‌های متولی در حوزه کودکان کار، جلسات کارگروه‌های فرعی، به طور منظم، هفته‌ای یک بار و جلسه کارگروه اصلی نیز به صورت ماهانه برگزار شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا