درسگفتار «درآمدی بر ساختار عدالت کیفری کودکان» – بخش اول

مدرس دوره: آقای حسین رئیسی وکیل دادگستری و متخصص حقوق کودکان

مجموعه درسگفتار «درآمدی بر ساختار عدالت کیفری کودکان»، بر دو پرسش کلیدی استوار است چگونه نظام حقوقی ایران می‌تواند متضمن عدالت کیفری کودکان باشد؟ در نظام کیفری چه تفاوت‌هایی میان حقوق کودکان و بزرگسالان وجود دارد و عدالت کیفری کودکان از چه خصوصیات و ویژگی‌هایی باید برخوردار باشد؟

در جلسه اول این درسگفتار، آقای حسین رئیسی، وکیل حقوق بشر و متخصص حقوق کودکان از مقدماتی‌ترین بحث عدالت کیفری کودکان یعنی تعریف کودکی، شروع کرده و به چالش‌های آن خصوصا چالش‌هایی که در جنبش انقلابی ژینا/ مهسا امینی خود را نشان داد می‌پردازد. علاوه بر این، در این درسگفتار آقای رئیسی به موضوع سن کیفری از حیث ساختار عدالت کیفری پرداخته و ضعف های ساختار نظام حقوقی ایران و بخش های حمایتی مربوط به کودکان به خصوص کودکان مشارکت کننده در اعتراضات را مورد بررسی قرار می دهد. 

بازنشر این مجموعه از نظر مرکز عدالت برای کودکان بلامانع است و آن را اقدامی موثر برای آشنایی بیشتر جامعه حقوقی و مدنی ایران با حقوق کودکان می‌دانیم. پس لطفا این مجموعه را با دیگران به اشتراک بگذارید. همچنین اگر هر دیدگاه و یا پیشنهادی دارید و چنانچه این سلسله درسگفتارهای را پسندید یا سوال دارید لطفا از طریق ایمیل [email protected] با ما در تماس باشید.

درسگفتار «درآمدی بر ساختار عدالت کیفری کودکان» – بخش دوم
درسگفتار «درآمدی بر ساختار عدالت کیفری کودکان» – بخش سوم
درسگفتار «درآمدی بر ساختار عدالت کیفری کودکان» – بخش چهارم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا