پادکست – شیرین عبادی: مخالفان اعدام کودکان صدای‌شان را بلندتر کنند

«اعدام کودکان مطابق ماده ۳۷ کنوانسیون حقوق کودک ممنوع است» براساس این حکم قانونی «​​هيچ‌ كودكی نبايد تحت‌ شكنجه‌ يا ساير رفتارهای بيرحمانه‌ و غيرانسانی يا مغاير شئون‌ انسانی قرار گيرد. مجازات‌ اعدام‌ و يا حبس‌ ابد بدون‌ امكان‌ بخشودگی را نمی‌توان‌ در مورد كودكان‌ زير هجده سال‌ اعمال‌ كرد.» با این وجود و به رغم پذیرش کنوانسیون حقوق کودک توسط جمهوری اسلامی ایران، اما کماکان مجازات اعدام کودکان در ایران لغو نشده هرچند طی سال های گذشته محدودیت هایی برای اعدام کودکان ایجاد و راه گریزی برای قضات باز شده تا آنها مجازات های دیگری را برای کودکانی که مرتکب قتل شده اند درنظر گیرند.

یکی از اولین حقوقدانانی که به اعدام کودکان در ایران اعتراض و نسبت به ترویج حقوق کودکان تلاش های گسترده ای انجام داد خانم شیرین عبادی بود. او بیش از ۴ دهه برای استیفای حقوق کودکان در ایران تلاش کرده و امیدوار است روزی بساط اعدام کودکان در ایران برچیده شود

خانم شیرین عبادی متخصص حقوق کودکان و برنده نوبل صلح، در گفتگو با مرکز عدالت برای کودکان، اعدام کودکان تحت عنوان قصاص را غیرانسانی و ظالمانه می‌خواند و معتقد است به هر شکل باید به این حکم اعتراض کرد تا حکومت مجبور شود بساط حکم اعدام کودکان را برچیند. 

سپاس که به این پادکست گوش می‌دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا