پادکست – توقف حکم اعدام کودکان باید مطالبه ملی شود تا حکومت همراهی کند

گفتگو با حسین رئیسی متخصص حقوق کودکان

ما هم در قوانین حقوق کودکان و هم در کاهش جرایم مستوجب حکم اعدام پیشرفت‌هایی داشته‌ایم، اعتراض‌ها و تلاش‌های مدنی برای لغو مجازات حکم اعدام به اصلاحات مهمی در قانون حقوق کودکان، در سال‌های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۹ منجر و راههای برای استیفای حقوق کودکان گشوده شد. ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی اصلاح شده در سال ۱۳۹۲ می‌گوید: در جرایم موجب حد یا قصاص هرگاه افراد بالغ کمتر از هجده سال، ماهیت جرم انجام شده و یا حرمت آن را درك نکنند و یا در رشد و کمال عقل آنان شبهه وجود داشته باشد، حسب مورد با توجه به سن آنها به مجازات‌هاي پیش‌بینی شده در این فصل محکوم می‌شوند. تشخیص رشد و کمال عقل به پزشکی قانونی سپرده شده است.

به‌رغم اصلاحات انجام شده ولی هنوز تا توقف کامل حکم اعدام کودکان فاصله داریم.

یکی از حقوقدانانی که طی دو- سه دهه گذشته تلاش های بسیاری برای توقف حکم اعدام کودکان انجام داده آقای حسین رئیسی متخصص حقوق کودکان است که در این پادکست به گفتگو با او نشسته ایم.

آقای رئیسی معتقد است کودکان کسانی هستند که امکان خطا و ریسک پذیری در آنها زیاد است و همچنین امکان بازآموزی، آموزش پذیری و درمان احتمالی اگر نیاز داشته باشند در آنها بسیار زیاد است و می گوید ضرورت توقف حکم اعدام کودکان از جهات مختلف علمی قابل اثبات است و اگر بر این مهم اصرار می شود صرفا مبتنی بر یک دیدگاه حقوقی نیست بلکه جنبه های مختلف علمی و روانشناختی مطرح است.

سپاس که به این گفتگو گوش می دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا