پادکست «چرا با اعدام مخالفیم؟»- بخش دوم

«چرا با اعدام مخالفیم؟» این عنوان اتاق و موضوع بحثی بود در کلاب طرح نو، در کلاب هاوس، که  در جولای سال جاری برگزار شد. شرکت کنندگان در این نشست از زوایای مختلف به این بحث پرداخته و دلیل مخالفت خود را با حکم اعدام مطرح کردند. حکمی که سالهاست نظام های حقوقی و جامعه مدنی را به تامل واداشته است. چرا حکومت باید برای خود این حق را قائل باشد که «حق حیات» فردی از جامعه بشری را حتی با حکم قانون سلب کند؟ آیا قانونگذاران صلاحیت تصویب قوانین سالبه حق حیات را دارند؟ بسیاری این حکم را ظالمانه می دانند و معتقدند اجرای آن در خصوص کودکان زیر ۱۸ سال، قباحت بیشتری دارد و ظلمی مضاعف است.

مرکز عدالت برای کودکان با توجه به اهمیت و ضرورت بازنگری حکم اعدام خصوصا اعدام کودکان،‌ کوشیده است خلاصه ای از مهمترین مباحث مطرح شده در این اتاق را، طی مجموعه پادکستی با عنوان «چرا با اعدام مخالفیم؟» به مخاطبان عزیز این پادکست عرضه کند. امیدواریم طرح این مباحث و ایجاد گفتگو میان فعالان مدنی،‌ به توقف حکم اعدام به طور عام و اعدام کودکان به طور خاص منجر شود. اعدام کودکان مطابق کنوانسیون حقوق کودک ممنوع است و هیچ کودکی نباید با مجازات های غیرقابل بازگشت مثل سلب حق حیات، تنبیه شود. جمهوری اسلامی ایران با اصلاح قانون، جز در جرایم مستوجب حدود و قصاص، اعدام کودکان را متوقف کرده ولی هنوز در پرونده های حدود و قصاص به توقف کامل حکم اعدام تن نداده است. اصلاح ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی در سال ۱۳۹۲ و منوط کردن اعدام کودکان به رشد و کمال عقلی کودکان زیر ۱۸ سال، گام مهمی برای توقف کامل حکم اعدام است که برداشته شده ولی هنوز در مواردی پزشکی قانونی رای به رشد عقلی کودک می دهد که مغایر با نتایج تحقیقات علمی است که نشان می دهد عقل انسان تا ۱۸ و حتی ۲۱ سال، رشد لازم برای تشخیص خوب و بد را ندارد. 

بخش دوم این پادکست به طرح دیدگاههای آقای حسین قاضیان جامعه شناس و پژوهشگر اختصاص دارد. آقای قاضیان در تشریح دیدگاههای خود در ضرورت مخالفت با مجازات اعدام، اطلاعاتی در خصوص روند سرعت لغو مجازات اعدام در دنیا، از سال ۱۹۷۷ تاکنون ارائه کرد. او معتقد است «منطق مجازات اعدام با بنیان و فلسفه مجازات، سازگار نیست» و می گوید: ما افراد را مجازات می‌کنیم چون آنها یک کار غیراخلاقی انجام داده‌اند حال آنکه کشتن انسان‌ها خود یک عمل غیر اخلاقی است یعنی یک پارادوکسی میان مبنای مجازات و عمل اعدام وجود دارد. آقای قاضیان یکی دیگر از مبانی مجازات را عامل بازدارندگی آن می داند و می گوید: اعدام تاکنون بازدارندگی ایجاد نکرده است. 

او با بررسی واکنش جامعه به اعدام، معتقد است فعالان مخالف حکم اعدام، باید تمرکز خود را روی دو جنبه اجتماعی این مساله بگذارند که چرا جامعه واکنشی به اعدام مجرمان ندارد و چرا نسبت به حقوق مجرمان کم توجه است. 

بشنویم دیدگاههای آقای حسین قاضیان جامعه شناس را در خصوص ضرورت لغو مجازات اعدام.

پادکست «چرا با اعدام مخالفیم؟»- بخش اول
پادکست «چرا با اعدام مخالفیم؟»- بخش سوم
پادکست «چرا با اعدام مخالفیم؟»- بخش چهارم
پادکست «چرا با اعدام مخالفیم؟»- بخش پنجم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا