پادکست «چرا با اعدام مخالفیم؟»- بخش چهارم

«چرا با اعدام مخالفیم؟» این عنوان اتاق و موضوع بحثی بود در کلاب طرح نو، در کلاب هاوس، که  در جولای سال جاری برگزار شد. شرکت کنندگان در این نشست از زوایای مختلف به این بحث پرداخته و دلیل مخالفت خود را با حکم اعدام مطرح کردند. حکمی که سالهاست نظام های حقوقی و جامعه مدنی را به تامل واداشته است. چرا حکومت باید برای خود این حق را قائل باشد که «حق حیات» فردی از جامعه بشری را حتی با حکم قانون سلب کند؟ آیا قانونگذاران صلاحیت تصویب قوانین سالبه حق حیات را دارند؟ بسیاری این حکم را ظالمانه می دانند و معتقدند اجرای آن در خصوص کودکان زیر ۱۸ سال، قباحت بیشتری دارد و ظلمی مضاعف است.

مرکز عدالت برای کودکان با توجه به اهمیت و ضرورت بازنگری حکم اعدام خصوصا اعدام کودکان،‌ کوشیده است خلاصه ای از مهمترین مباحث مطرح شده در این اتاق را، طی مجموعه پادکستی با عنوان «چرا با اعدام مخالفیم؟» به مخاطبان عزیز این پادکست عرضه کند. امیدواریم طرح این مباحث و ایجاد گفتگو میان فعالان مدنی،‌ به توقف حکم اعدام به طور عام و اعدام کودکان به طور خاص منجر شود. اعدام کودکان مطابق کنوانسیون حقوق کودک ممنوع است و هیچ کودکی نباید با مجازات های غیرقابل بازگشت مثل سلب حق حیات، تنبیه شود. جمهوری اسلامی ایران با اصلاح قانون، جز در جرایم مستوجب حدود و قصاص، اعدام کودکان را متوقف کرده ولی هنوز در پرونده های حدود و قصاص به توقف کامل حکم اعدام تن نداده است. اصلاح ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی در سال ۱۳۹۲ و منوط کردن اعدام کودکان به رشد و کمال عقلی کودکان زیر ۱۸ سال، گام مهمی برای توقف کامل حکم اعدام است که برداشته شده ولی هنوز در مواردی پزشکی قانونی رای به رشد عقلی کودک می دهد که مغایر با نتایج تحقیقات علمی است که نشان می دهد عقل انسان تا ۱۸ و حتی ۲۱ سال، رشد لازم برای تشخیص خوب و بد را ندارد. 

بخش چهارم این پادکست به طرح دیدگاههای آقای جهانگیر گلزار حقوقدان، اختصاص دارد. آقای گلزار  معتقد است باید تمام انرژی فعالان باید روی اصل مجازات اعدام گذاشته شود نه شرایط  آن. او تصریح دارد که باید به مخالفت با همه نوع نقض حق حیات انسانی برخیزیم و می گوید: حق حیات یک حق ذاتی موجودات جاندار است. هیچکس حقی بالاتر از آن ندارد تا آن را سلب کند. 

به باور آقای گلزار آنچه مهم است جبران خطاهای انسانها است و می گوید اعدام فرصت جبران خطاها را از فرد می گیرد. آقای گلزار می گوید بنیادهای فکری جامعه باید تغییر کند تا خشونت به طور کلی و انتقام جویی جای خود را به قوانین انسانی، حاکمیت قانون و دموکراسی دهد. او می گوید اگر می خواهیم هیچ نوعی از خشونت از جمله اعدام که بالاترین خشونت است از جامعه رخت بربندد باید یک تحول عظیم در جامعه، قدرت و نظام قانونگذاری ایجاد کنیم.

بشنویم تحلیل آقای جهانگیر گلزار حقوقدان را در مخالفت با حکم اعدام.

پادکست «چرا با اعدام مخالفیم؟»- بخش اول
پادکست «چرا با اعدام مخالفیم؟»- بخش دوم
پادکست «چرا با اعدام مخالفیم؟»- بخش سوم
پادکست «چرا با اعدام مخالفیم؟»- بخش پنجم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

پیمایش به بالا