پادکست «چرا با اعدام مخالفیم؟»- بخش پنجم

«چرا با اعدام مخالفیم؟» این عنوان اتاق و موضوع بحثی بود در کلاب طرح نو، در کلاب هاوس، که  در جولای سال جاری برگزار شد. شرکت کنندگان در این نشست از زوایای مختلف به این بحث پرداخته و دلیل مخالفت خود را با حکم اعدام مطرح کردند. حکمی که سالهاست نظام های حقوقی و جامعه مدنی را به تامل واداشته است. چرا حکومت باید برای خود این حق را قائل باشد که «حق حیات» فردی از جامعه بشری را حتی با حکم قانون سلب کند؟ آیا قانونگذاران صلاحیت تصویب قوانین سالبه حق حیات را دارند؟ بسیاری این حکم را ظالمانه می دانند و معتقدند اجرای آن در خصوص کودکان زیر ۱۸ سال، قباحت بیشتری دارد و ظلمی مضاعف است.

مرکز عدالت برای کودکان با توجه به اهمیت و ضرورت بازنگری حکم اعدام خصوصا اعدام کودکان،‌ کوشیده است خلاصه ای از مهمترین مباحث مطرح شده در این اتاق را، طی مجموعه پادکستی با عنوان «چرا با اعدام مخالفیم؟» به مخاطبان عزیز این پادکست عرضه کند. امیدواریم طرح این مباحث و ایجاد گفتگو میان فعالان مدنی،‌ به توقف حکم اعدام به طور عام و اعدام کودکان به طور خاص منجر شود. اعدام کودکان مطابق کنوانسیون حقوق کودک ممنوع است و هیچ کودکی نباید با مجازات های غیرقابل بازگشت مثل سلب حق حیات، تنبیه شود. جمهوری اسلامی ایران با اصلاح قانون، جز در جرایم مستوجب حدود و قصاص، اعدام کودکان را متوقف کرده ولی هنوز در پرونده های حدود و قصاص به توقف کامل حکم اعدام تن نداده است. اصلاح ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی در سال ۱۳۹۲ و منوط کردن اعدام کودکان به رشد و کمال عقلی کودکان زیر ۱۸ سال، گام مهمی برای توقف کامل حکم اعدام است که برداشته شده ولی هنوز در مواردی پزشکی قانونی رای به رشد عقلی کودک می دهد که مغایر با نتایج تحقیقات علمی است که نشان می دهد عقل انسان تا ۱۸ و حتی ۲۱ سال، رشد لازم برای تشخیص خوب و بد را ندارد. 

بخش پنجم و پایانی این پادکست به طرح دیدگاههای آقای مصطفی دانشگر پژوهشگر دینی اختصاص دارد. آقای دانشگر با بیان اینکه نقشی برای دین در اداره حکومت قائل نیست به مخالفت با اعدام پرداخته و می گوید: جدایی نهاد دین از نهاد دولت یک ضرورت انکار ناپذیر برای اداره جامعه و رعایت حقوق همه آحاد جامعه است. 

او به نکته بسیار مهم در مساله مجازات اعدام که همان «برگشت ناپذیر بودن» این مجازات است پرداخته و می گوید عقل، منطق و شرط احتیاط حکم می کند که مجازات اعدام به عنوان یک مجازات برگشت ناپذیر کنار گذاشته شود. هر حکومتی با هر شکل و فرمی سرکار می آید نباید به خود اجازه دهد حق حیات را افراد سلب کند چراکه این حق از آن خداوند است و کسی نمی تواند جانی را از انسانی سلب کند.

تحلیل آقای مصطفی دانشگر پژوهشگر دینی را بشنویم در مخالفت با مجازات اعدام.

پادکست «چرا با اعدام مخالفیم؟»- بخش اول
پادکست «چرا با اعدام مخالفیم؟»- بخش دوم
پادکست «چرا با اعدام مخالفیم؟»- بخش سوم
پادکست «چرا با اعدام مخالفیم؟»- بخش چهارم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا