پادکست «چرا با اعدام مخالفیم؟»- بخش سوم

«چرا با اعدام مخالفیم؟» این عنوان اتاق و موضوع بحثی بود در کلاب طرح نو، در کلاب هاوس، که  در جولای سال جاری برگزار شد. شرکت کنندگان در این نشست از زوایای مختلف به این بحث پرداخته و دلیل مخالفت خود را با حکم اعدام مطرح کردند. حکمی که سالهاست نظام های حقوقی و جامعه مدنی را به تامل واداشته است. چرا حکومت باید برای خود این حق را قائل باشد که «حق حیات» فردی از جامعه بشری را حتی با حکم قانون سلب کند؟ آیا قانونگذاران صلاحیت تصویب قوانین سالبه حق حیات را دارند؟ بسیاری این حکم را ظالمانه می دانند و معتقدند اجرای آن در خصوص کودکان زیر ۱۸ سال، قباحت بیشتری دارد و ظلمی مضاعف است.

مرکز عدالت برای کودکان با توجه به اهمیت و ضرورت بازنگری حکم اعدام خصوصا اعدام کودکان،‌ کوشیده است خلاصه ای از مهمترین مباحث مطرح شده در این اتاق را، طی مجموعه پادکستی با عنوان «چرا با اعدام مخالفیم؟» به مخاطبان عزیز این پادکست عرضه کند. امیدواریم طرح این مباحث و ایجاد گفتگو میان فعالان مدنی،‌ به توقف حکم اعدام به طور عام و اعدام کودکان به طور خاص منجر شود. اعدام کودکان مطابق کنوانسیون حقوق کودک ممنوع است و هیچ کودکی نباید با مجازات های غیرقابل بازگشت مثل سلب حق حیات، تنبیه شود. جمهوری اسلامی ایران با اصلاح قانون، جز در جرایم مستوجب حدود و قصاص، اعدام کودکان را متوقف کرده ولی هنوز در پرونده های حدود و قصاص به توقف کامل حکم اعدام تن نداده است. اصلاح ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی در سال ۱۳۹۲ و منوط کردن اعدام کودکان به رشد و کمال عقلی کودکان زیر ۱۸ سال، گام مهمی برای توقف کامل حکم اعدام است که برداشته شده ولی هنوز در مواردی پزشکی قانونی رای به رشد عقلی کودک می دهد که مغایر با نتایج تحقیقات علمی است که نشان می دهد عقل انسان تا ۱۸ و حتی ۲۱ سال، رشد لازم برای تشخیص خوب و بد را ندارد. 

بخش سوم این پادکست به طرح دیدگاههای آقای نیما نوروزی، روانشناس، اختصاص دارد. آقای نوروزی با طرح این پرسش که حق اعمال مجازات اعدام را چگونه می توان به انسان ها داد، اصل اعدام را غیر اخلاقی می داند. از دید روانشناسی معتقد است انسان محصول اجتماع خود است و رفتارهای او نیز متاثر از زندگی در اجتماع است چون وی محصول تجربیات گذشته خود است که در اجتماع کسب کرده، در نتیجه انسان را مختار نمی شناسد تا در صورت رفتار مجرمانه امکان اعمال مجازات اعدام نسبت به وی فراهم باشد. 

آقای نوروزی تاکید زیادی بر تاثیر جامعه و شرایط حاکم بر آن، بر رفتار افراد جامعه دارد و می گوید: اینکه در ایران خشونت زیاد است مقصر مردم نیستند بلکه مقصر حکومت است که شرایطی ایجاد کرده که منجر به افزایش خشونت شده است وقتی حکومت ابراز احساسات مردم را سرکوب می کند در واقع دارد بر پرخاشگری دامن می زند. روانشناسان به این مساله از رابطه ناکامی و پرخاشگری می پردازند و می گویند وقتی ناکامی زیاد می شود پرخاشگری هم در پی آن می آید. او در ادامه به رفتار ناقض قانون مردم اشاره می کند و به نقل از ادوارد اسنودن می گوید: تمام شورانگیزترین پیشرفت های ما در زمینه انسانیت زمانی به وجود آمده که قانون زیر پا گذاشته شد مثل نقض قانون بردگان در روم که به پایان بردگی در روم منجر شد.

اظهارات آقای نیما نوروزی روانشناس را در مخالفت با حکم اعدام بشنویم:

پادکست «چرا با اعدام مخالفیم؟»- بخش اول
پادکست «چرا با اعدام مخالفیم؟»- بخش دوم
پادکست «چرا با اعدام مخالفیم؟»- بخش چهارم
پادکست «چرا با اعدام مخالفیم؟»- بخش پنجم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا