آنچه والدین در مواجهه با شکنجه نوجوانان در هنگام بازداشت باید انجام دهند

برخوردهای صورت گرفته با نوجوانان در طول اعتراضات می‌تواند مصداق شکنجه فیزیکی و روانی باشد. مستند‌سازی موارد شکنجه و پیگیری حقوقی آن مسئولیت والدین است. آنچه والدین در مواجهه با شکنجه کودکان خود باید انجام دهند در این راهنما قید شده است. این‌ موارد حداقل و فوری‌ترین کاری است که والدین باید انجام دهند.
  • اگر فرزند شما از بازداشتگاه به صورت تلفنی و یا در ملاقات حضوری اطلاعاتی درباره شکنجه داد، آن را جدی بگیرید. به ادبیات و لحنی که فرزندتان آسیب نبیند و احساس بدی پیدا نکند، درباره شکنجه و بد رفتاری از او سوال کنید. اگر بدن او در ملاقات حضوری، آثاری داشت، فورا بخاطر بسپارید. شما می‌توانید به ستاد حقوق شهروندی صرفا برای مستند کردن و منعکس شدن اتفاق شکنجه و بدرفتاری مراجعه نمایید و شکایت کنید. همچنین به مراجع مختلف می‌توانید مکاتبه داشته باشید و اعلام کنید که فرزند شما مورد شکنجه واقع شده است. دفتر یونیسف در تهران، نیز مرجع مناسبی برای اعلام موضوع است. 
  • اگر فرزند شما یگان بازداشت کننده را می‌شناسد و یا نام فرد شکنجه گر و یا حتی سمت و محلی که شکنجه اتفاق افتاده است  را می‌داند، می‌توانید به دادسرای نظامی محل مراجعه  و شکایت نمایید.
  •  اگر شکنجه بعد از تفهیم اتهام رخ داده باشد، مرجع قبول شکایت و صالح برای رسیدگی به شکایت شکنجه، شعبه بازپرسی مربوطه و یا دادگاه اطفال رسیدگی کنند به موضوع پرونده فرزند شما است. 
  • اگر پس از آزادی متوجه شدید فرزند شما شکنجه روحی و یا جسمی شده، مدارک لازم از این اتفاق را بدون اینکه فرزند شما مجدد دچار آسیب شود تهیه کنید. او را به دکتر و روانشناس مورد اعتماد‌تان ببرید و ضمن شروع درمان از آنها بخواهید تا مراتب شکنجه عاطفی، روانی و فیزیکی را تایید نمایید. 

دانلود بوکلت آنچه والدین در مواجهه با شکنجه نوجوانان در هنگام بازداشت باید انجام دهند

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا